Ciężko wyobrazić sobie wakacje bez okularów przeciwsłonecznych – jest to akcesorium, które jest niezbędne z wielu powodów. Do głównych z nich należą między innymi: ich modny wygląd, ochrona przed promieniowaniem UV oraz zapobieganie rozwojowi schorzeń oczu takich jak na przykład zaćma. Jednak dla osób, które na co dzień muszą nosić okulary, używanie okularów przeciwsłonecznych może być nieco kłopotliwe. Takie osoby często decydują się na zakładanie równocześnie soczewek i okularów przeciwsłonecznych. Noszenie soczewek jest niestety niewygodne, co może powodować duży dyskomfort, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest postawienie na okulary przeciwsłoneczne korekcyjne – okulary, które można nazwać okularami „dwa w jednym”, bowiem chronią przed słońcem i poprawiają widoczność równocześnie.
Okulary przeciwsłoneczne korekcyjne – zalety i wady
Najważniejszą zaletą tego rodzaju okularów jest wygoda, którą zapewniają. Osoby z wadą wzroku nie muszą przejmować się już korzystaniem z niewygodnych soczewek lub narażać się na szkodliwe skutki promieniowania słonecznego dla oka. Często zdarza się, że optyk zabronił nam korzystania z soczewek – wtedy okulary przeciwsłoneczne korekcyjne są prawdziwym błogosławieństwem. Ważną zaletą jest też fakt, iż wyglądają one jak normalne okulary przeciwsłoneczne, dzięki czemu osoba z zewnątrz nie będzie miała pojęcia, że mamy wadę wzroku. Tak więc atrybut okularów przeciwsłonecznych, jakim jest modny wygląd, nie znika przy okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych.
Istnieje jednak jeden problem związany z tego rodzaju okularami, który pojawia się w sytuacji, w której użytkownik takich okularów wchodzi do zaciemnionego pomieszczenia. Jak że funkcjonują one także jako okulary korekcyjne, są niezbędne do prawidłowego widzenia, ale przez to, że są one także okularami przeciwsłonecznymi, nie nadają się do patrzenia przez nie w ciemniejszych miejscach. Niektórym taka sytuacja nie będzie przeszkadzać – jeżeli jednak ktoś uzna to za irytujący problem, rozwiązaniem może być wybór okularów ze szkłami fotochromowymi, czyli szkłami, które przyciemniają się, gdy jest jasno i rozjaśniają, gdy jest ciemno.
Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne korekcyjne?
Decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych korekcyjnych, ma się do wyboru dwie opcje. Można albo sięgnąć po oryginalne, specjalnie stworzone pod taką funkcję okulary lub dodać do oprawek od normalnych okularów przyciemniane szkła korekcyjne. Jeżeli chcemy skorzystać z opcji pierwszej, warto bliżej przyjrzeć się takim markom jak Oakley i Ray-Ban. Godnym uwagi jest fakt, iż w okularach od Ray-Bana dostępna jest opcja gradualnego przyciemniania soczewek. Znacznie popularne jest jednak rozwiązaniem, w którym soczewki barwione montuje się do wybranych lub posiadanych wcześniej oprawek. Należy jednak zwrócić uwagę, że oprawki te nie mogą być byle jakie.
Najważniejszym kryterium wyboru oprawek, do których chcemy włożyć przyciemniane soczewki, jest ich jakość. Oprawki muszą być z górnej półki, aby można było bez problemu zamontować w nich przyciemniane soczewki. Jeżeli oprawki byłyby gorszej jakości, mogłoby dojść do sytuacji, w której szkiełka wypadają z oprawek. Nie bez wpływu pozostaje także kształt oprawek – należy unikać okularów sportowych, bowiem przez swoją zakrzywioną formę, może być ciężko włożyć do nich nowe szkiełka.
Pozostaje jeszcze kwestia, jak bardzo ciemne mają być te przyciemniane szkiełka. Uważa się, że 85% przyciemnienia jest idealną liczbą, aby okulary spełniały funkcję przeciwsłoneczną i korekcyjną równocześnie. Najczęściej wybieranymi kolorami do przyciemnienia szkła są zielony, szary i brązowy.